ورزش‌های ماجراجویانه به چه ورزشهای گفته می شود؟

ورزش‌‌های ماجراجویانه که حرکت‌های متنوع با سطح آدرنالین بالا دارند، برای افراد علاقمند به هیجان زیاد، جذاب هستند. تمام اطلاعات ضروری و کاربردی را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم تا راجع به جزییات ورزش ماجراجویانه و مورد علاقه‌تان یاد بگیرید.

ورزش‌های ماجراجویانه به چه ورزشهای گفته می شود؟

ورزش‌های ماجراجویانه اصطلاحی است که برای توصیف هر ورزش پر تحرک یا پرهیجانی به کار می‌رود که شامل میزان خطر زیاد، ارتفاع بالا، سرعت زیاد، چالش‌های طبیعی و حرکت بدنی می‌شود. اکثر ورزش‌های ماجراجویانه را نمونه‌ای از ورزش‌های رایج مهیج با آدرنالین زیاد می‌دانند. ورزش‌های ماجراجویانه با برنامه‌های تلویزیونی در دهه‌ی 90 به محبوبیت رسیدند و هر سال این محبوبیت بیشتر و بیشتر شد.

 

محبوب‌ترین ورزش‌های ماجراجویانه

پرش بانجی (بانجی جامپینگ)

پرش بانجی ورزشی ساده اما مفرح و هیجان انگیز است که افراد با ریسمان کشی از سازه‌ای مرتفع شیرجه می‌زنند. اولین بار پرش بانجی در 1979 انجام گرفت اما اشکال مختلف آن در فرهنگ‌های مختلف وجود داشت. در حال حاضر، پرش بانجی یکی از محبوب‌ترین و در دسترس‌ترین ورزش‌های ماجراجویانه در جهان است.

 

پاراگلایدینگ

پاراگلایدینگ ورزش ماجراجویانه هوایی است که با بال و چتر نجاتی که به شما وصل می‌گردد در هوا به پرواز در می‌آیید. ورزشکاران از ارتفاع بالا مانند کوه، صخره، یا هواپیما به پایین می‌آیند. پاراگلایدینگ مدرن از اواخر قرن هجدهم انجام می‌گیرد. ارتفاعات بالای تله کابین سیبلند یکی از بهترین سایت‌های پاراگلایدر در ایران است.

 

باد‌سواری

باد‌سواری ورزش آبی است که از ترکیب موج‌سواری و قایقرانی شکل گرفته است و به یک ورزش جهانی تبدیل گشت. بادسواری ورزشی تک نفره است و با وسیله خاصی به نام تخته موج‌سواری انجام می‌گیرد. شروع این ورزش از میانه قرن بیستم بود و تا امروز ادامه یافته است.

 

اسکیت‌برد

اسکیت‌برد عمل مهیج و پر تحرک و ورزش حرفه‌ای است که تکنیک‌های نمایشی با تخته اسکیت انجام می‌دهند. اسکیت‌بردینگ در دهه‌ی 1940 در کالیفرنیا به عنوان نمونه‌ی مشابه موج‌سواری اختراع شد و سرانجام به عمل مهیج و بسیار محبوبی، به خصوص در میان جوانان، تبدیل گشت. اسکیت‌بردینگ همچنین در این سالها توانسته فرهنگ خاص خودش را، از اصطلاحات ویژه گرفته تا موسیقی، پدید آورد.

 

غواصی اسکوبا

غواصی اسکوبا پرکاربردترین شکل غواصی زیر آب است که غواص از لوازم تنفسی زیر آب برای نفس کشیدن استفاده می‌کند. غواصی اسکوبا درباره‌ی کشف و شناخت زیبایی‌های زندگی زیر آب و شگفتی‌هایش است.

 

ورزش‌های ماجراجویانه مناسب هر فصل

 

ورزش‌های ماجراجویانه در بهار

طناب‌نوردی یا پایین آمدن از صخره با طناب

طناب‌نوردی فعالیت مهیجی است که با طناب در شرایط کنترل شده از کوه، صخره یا سازه مصنوعی به پایین می‌لغزند. در بهار هوا برای طناب‌نوردی خوب و گرم است و از آنجایی که این ورزش اکثرا در طبیعت انجام می‌گیرد، مناسب‌ترین فصل به حساب می‌آید.

 

دوچرخه‌سواری کوهستان

دوچرخه‌سواری کوهستان ورزشی است که با دوچرخه آفرود که به طور خاص طراحی شده‌اند روی سطوح سخت مانند کوهستان، بیابان یا صخره انجام می‌گیرد. اکثر دوچرخه‌سواران کوهستان دوست‌ دارند تا روی سطوح خشک بدون برف و باران برانند.

 

زیپ لاین

زیپ لاین فعالیت مهیجی است که با صندلی یا کمربند محافظ میان دو نقطه از یک دره یا و به صورت آویزان از کابل فولادی حرکت می‌کنند. این تفریح جذاب معمولا روی دره، کوهستان یا رودخانه قرار دارند و مناظر دیدنی زیر پای فرد بر جذابیت آن می افزاید. زیپ‌لاین فقط راجع به سرعت یا ارتفاع نیست، بلکه درباره‌ی کشف محیط طبیعی از چشم‌انداز غیرمعمول در زیباترین وضعیت است. زیپ لاین سیبلند نیز با تجهیزات به روز و پیشرفته و در کمال امنیت پذیرای دوستداران طبیعت زیبای کوهستان در کلیه فصول سال است.

 

ورزش‌های ماجراجویانه در تابستان

غواصی اسکوبا

غواصی اسکوبا ورزش تابستانی است که شامل کشف جهان زیر آب با استفاده از تجهیزات کامل از جمله کپسول اکسیژن می‌شود و نسبت به روش اسنورکلینگ توانایی رفتن به اعماق بیشتری را به غواص می‌دهد.

 

کایت سواری روی آب

کایت سواری روی آب سر خوردن روی سطح آب است در حالی که به کایت بزرگی وصل هستید و با وزش باد حرکت می‌کنید. مطمئنا در آب سرد یا روز بارانی از کایت‌سواری روی آب لذت نخواهید برد و این ورزش در تابستان مخاطبان بیشتری دارد.

 

اسکیت‌برد

تکینک‌های نمایشی روی تخته‌ اسکیت به خودی خود پر خطر است، حال اگر این تکنیک‌ها را روی سطح خیس یا برفی زمستان‌ها انجام دهید، کارتان سخت‌تر می‌گردد و احتمال آسیب دیدن بسیار بالاست. بنابراین توصیه ما اسکیت کردن در فصل های گرم‌تر و کم بارش‌تر سال خواهد بود.

 

ورزش‌های ماجراجویانه در پاییز

قایقرانی روی زمین

وسایل قایقرانی روی زمین به مقدار زیادی باد نیاز دارند تا حرکت کنند و معمولا پاییز بیشترین روزهای بادی را دارد.

 

دره‌نوردی

دره‌نوردی شامل پیاده‌روی، کوه‌نوردی، طناب‌نوردی، شنا و حتا پرش روی صخره در فضای طبیعی می‌شود و ورزش بسیار هیجان انگیز و در عین حال طاقت فرسایی است. بهتر است این ورزش‌ها را در روزهای خنک‌تر انجام داد.

 

پیاده‌روی طولانی مدت

پیاده‌روی طولانی مدت بهترین راه برای جستجوی محیط طبیعی اطرافتان است، و پاییز بهترین زمان است چرا که دما در متعادل‌ترین سطح ممکن است.

 

ورزش‌های ماجراجویانه در زمستان

اسکی

اسکی روی سطح برفی خشک بسیار بهتر است، چرا که وقتی برف بیش از حد خیس باشد حالت مکش میان اسکی و برف به وجود می‌آورد و سر خوردن سخت‌تر می‌شود. پیست اسکی سیبلند با مراقبت‌های تخصصی هر روزه از برف سطح پیست، سطحی ایده آل برای یک اسکی سواری هیجان انگیز را پدید می‌اورد.

 

اسنوکراس

اسنوکراس ورزش رقابتی با برف‌روهای قدرتمند است و به دلیل سنگینی این ماشین آلات به مقدار زیاد برف روی سطح نیاز دارد.

 

یخ‌نوردی

یخ نوردی ورزش بسیار سخت اما جذابی است که به دمای زیر صفر نیاز دارد. این رشته ورزشی مهیج عبارت است از صعود از دیواره های یخی که معمولا در فصل زمستان از انجماد آب آبشارها پدید می آید.

 

بهترین مکان‌ها برای ورزش‌های ماجراجویانه در جهان

سایت پاراگلایدر سواری سیبلند فیروزکوه

کوهپایه‌های جانبی دماوند مقصد گردشگری جذابی در ناحیه سیبلند  با کوهستانی زیبا و منظره قله دماوند است. پاراگلایدینگ در سیبلند بهترین تجربه‌ی پاراگلایدینگ است که همواره برایتان مفرح خواهد بود. بعد از پرواز از بالای ایستگاه تله کابین سیبلند، که بیش از ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارد، می‌توانید دریاچه آبی سد نمرود را زیر پایتان ببینید.

 

غواصی اسکوبا در جزیره قشم و کیش

جزیره‌ی کیش و قشم به خاطر آب‌های شفاف و دنیای رنگین زیر آبشان شهرت دارند. مراکز بین‌المللی زیادی برای غواصی اسکوبا در آن منطقه وجود دارد و سفری به یاد ماندنی شامل کاوش غار و شنا با صدها ماهی برایتان به ارمغان خواهند آورد.

 

بادنوردی، آلاچاتی/ ازمیر ترکیه

آلاچاتی مکانی است که بادنوردی‌اش شهرت جهانی دارد و به خصوص برای مبتدیان مناسب است چرا که آب کم عمق و صاف است. هر آگوست، آلاچاتی میزبان جام جهانی بادنوردی است که شش روز ادامه می‌یابد.

 

دره‌نوردی در کول خرسون خوزستان

تنگه کول خرسون یکی از بهترین مسیرهای دره‌نوردی در ایران است. تنگه کول خرسون جاذبه طبیعی در اطراف سد دز به شمار می آید که فعالیت‌های ماجراجویانه‌ی زیاد دیگری همچون قایق سواری، کاوش غار یا حتی شنا دارد.

 

اسکی در پیست اسکی سیبلند

سیبلند فیروزکوه، با دامنه‌های همیشه برفی‌اش، یکی از بهترین مکان‌هایی است که می‌توانید از اسکی در ایران لذت ببرید. رستوران‌های سنتی زیادی اطراف مرکز اسکی وجود دارد که می‌توانید غذاهای ایرانی و بین المللی  را در آنها امتحان کنید.

 

تورهای ورزش‌های ماجراجویانه

تورهای زیادی برای ورزش‌های ماجراجویانه وجود دارد که آژانس‌های مسافرتی در نقاط مختلف ترکیه تدارک می‌بینند. لازم نیست نگران لوازم، حمل و نقل، و جاذبه‌ها باشید.

 

بهترین مکان‌ها برای ورزش‌های ماجراجویانه در دنیا

اسکیت‌بوردینگ

لندن، بارسلون، و برلین شهرهای جذابی برای اسکیت‌بوردینگ با صدها پارک اسکیت هستند.

 

پاراگلایدینگ

سوییس (اینترلاکن) و بارسلون مکان‌های فوق‌العاده‌ای برای پاراگلایدینگ هستند.

 

بادنوردی

نیس و ابوظبی دو تا از بهترین شهرهای جهان برای بادنوردی هستند.

 

بانجی جامپینگ

دوبی و بلگراد از بهترین شهرها برای لذت بردن از پرش بانجی هستند.

 

غواصی اسکوبا

غردقه و قبرس دو تا از بهترین نقاط دنیا برای غواصی اسکوبا هستند.

شناسه: 273