اسکی، مهیج ترین ورزش زمستانی

در این مطلب از بلاگ سیبلند راهنمای اولیه‌ای برای ورزش اسکی تدارک دیدیم که شامل برخی اطلاعات ضروری برای این ورزش پر طرفدار می‌شود. در ادامه می‌توانید توضیحات مفیدی راجع به چگونگی اسکی کردن، تکنیک‌های اصلی و ابزارهای لازم را مطالعه کنید. بعلاوه، محبوب‌ترین مکان‌ها برای اسکی در ایران و نقاط مختلف جهان را خواهید شناخت.

اسکی چیست؟

اسکی ورزش زمستانی است و فعالیت مفرح بسیار محبوبی است که شامل بازیکنانی می‌شود که از اسکی برای سر خوردن به سمت پایین، اکثر اوقات روی برف، استفاده می‌کنند. اسکی از 6000 سال پیش از میلاد شیوه‌ای برای رفت و آمد در روسیه و چین امروزی به حساب می‌آمد. اسکی مدرن، به مثابه تمرین نظامی در اسکاندیناوی، در قرن 18 شروع شد و در قرن 19 به ورزش جهانی تبدیل گشت. بعلاوه از المپیک زمستانی 1924 اسکی جزو ورزش‌های المپیک به حساب می‌آید و فعالیت زمستانی مفرحی است.

 

پوشیدن اسکی‌ها

اسکی‌ها باید در امتداد سراشیبی قرار گیرند تا بلافاصله به اطراف نلغزند. اطمینان یابید هیچ برفی در کف چکمه‌های اسکی‌تان نیست زیرا ممکن است به خوبی وصل نشوند. همیشه اول چکمه‌های مخصوصتان را بپوشید.

 

تکنیک‌های اصلی اسکی

فلت لاینینگ یا مسیر هموار

فلت لاینینگ یعنی در حالی که در وضعیت زانوهای خمیده هستید مستقیم سمت پایین بروید.

 

هاکی استاپ یا ایست هاکی

هاکی استاپ یعنی تمام وزنتان را روی اسکی چپ بگذارید و آن را به کنار بچرخانید تا زمانی که متوقف گردید. ایست هاکی کاربردی‌ترین روش برای ایستادن است زیرا حداکثر مقاومت ممکن را به وجود می‌آورید.

 

پرلل ترنز یا چرخش‌های موازی

در طول چرخش موازی، اسکی‌هایتان باید همواره نسبت به یکدیگر موازی بمانند برای هر چرخش. باید به جلو خم شوید و وزنتان را روی هر دو اسکی بگذارید تا بچرخید.

 

فهرست لوازم اسکی : چه لوازمی برای اسکی مورد نیاز است؟

برای اسکی به تجهیزات زیادی نیاز دارید، بیشتر به این علت که این ورزش در طول زمستان انجام می‌گیرد. عاقلانه‌تر این است که لوازم مورد نیازتان را بعد از گذراندن نخستین کلاس اسکی‌تان بخرید. اکثر فروشگاه‌های اسکی لوازم ضروری مانند اسکی‌ها، باتوم‌ها، و پوشاک را کرایه می‌دهند.

 

چوب اسکی

چوب اسکی از قطعات اصلی لوازم اسکی است و انواع مختلفی از اسکی با قابلیت‌های گوناگون موجود است.

 

چطور اسکی‌هایتان را انتخاب کنید؟

انتخاب اسکی مناسب از بین بی‌شمار برند می‌تواند پیچیده باشد. چند نکته را هنگام خرید باید به خاطر بسپارید؛ نوع زمین، نوع بدنتان، ابعاد اسکی، و نحوه اتصال. این نکات کلیدی به شما در انتخاب کمک می‌کنند.

 

باتوم‌های اسکی

باتوم‌های اسکی مرحله‌ی یادگیری را سرعت می‌بخشند و درست مانند فرمان اتومبیل عمل می‌کنند.

 

کلاه ایمنی اسکی

کلاه ایمنی مناسب اسکی، شما را گرم می‌کند و از سرتان در برابر آسیب‌های خطرناک محافظت می‌کند.

 

لباس اسکی

لایه اول

لایه اول چیزی است که زیر ژاکت و شلوارتان می‌پوشید. مهم است که لایه اول هواخور و ضد آب بوده، از پارچه با کیفیت عالی ساخته شده باشد.

 

ژاکت و شلوار

ژاکت و شلوار اسکی مقاوم در برابر آب و هوا از لوازم ضروری برای گرم نگه داشتن شما در موقعیت‌های سخت آب و هوایی است.

 

چکمه‌ها

چکمه‌های اسکی‌تان باید راحت، مناسب و مقاوم باشند تا هیچ حادثه خطرناکی برایتان پیش نیاید.

 

عینک ایمنی

هنگام بارش برف، بدون عینک ایمنی، دیدن تقریبا غیرممکن می‌شود. در ضمن یک جفت عینک ایمنی خوب به شما کمک خواهد کرد با بازتاب و درخشش مدام اشعه‌های خورشید مقابله کنید.

تصویر
مدرسه اسکی

دستکش‌ها

داشتن دستکش‌های عایق‌بندی شده واجب است زیرا دست‌هایتان همواره در تماس با برف هستند. اگر قصد دارید با لوازمتان سفر بروید، ممکن است مجبور شوید هزینه‌های اضافی بپردازید

 

نکات مفید برای اسکی

  • در اکثر مراکز اسکی، تلفنتان در طول دوره، باید سیگنال دریافت کند. بنابرین خوب است که تلفن همراهتان را به علت مواقع اضطراری با خود داشته باشید. می‌توانید آن را کامل شارژ کنید و تا لحظه‌ی نیاز خاموش بگذارید.
  • برای استفاده از باتوم اسکی خجالت نکشید زیرا مفیدترین قطعه در بین لوازمتان است.
  • باید اطلاعات کافی در مورد پایین آمدن داشته باشید. باید ناحیه تماس را به حداکثر برسانید تا جذب را افزایش دهد. از فرود آمدن روی یک سوی بدن اجتناب کنید.

 

چه وقتی بهترین زمان برای اسکی است؟

اسکی ورزش زمستانی است و هر زمان که برف کافی برای اسکی باشد می‌توان از آن لذت برد اما غالبا فوریه ماهی است که بیشترین میزان بارش برف را دارد. در نیمکره شمالی اکثر مکان‌های مربوط به اسکی از نوامبر تا آوریل باز هستند. بعضی مکان‌ها در ارتفاعات بالاتر تا می بازند.

 

بهترین مکان‌ها برای اسکی در جهان

 

پیست اسکی اطراف تهران - ایران

پیست اسکی سیبلند فیروزکوه از مدرن‌ترین و جذاب ترین پیست‌های اسکی در ایران است و به خاطر موقعیت مناسبی که در دامنه‌ی قله‌ی دماوند دارد، از پوشش برف مناسبی در کل فصل اسکی برخوردار است. به راحتی می‌توان با حدود یک ساعت رانندگی از تهران به این پیست رسید و با استفاده از تله کابین و تله سیژ سیبلند به بالای این پیست دیدنی صعود کنید. در ضمن می‌توانید از مدرسه اسکی سیبلند برای آموزش این ورزش جذاب بهره‌مند شوید.

 

تصویر
تله سیژ تهران

پیست اسکی سوییس

سوییس درست در وسط کوه‌های آلپ قرار دارد که نمادین‌ترین ناحیه کوهستانی در اروپا است. مراکز اسکی در سوییس به خاطر واگن‌های کابلی بزرگ، مهمانخانه‌های بین‌المللی، و 57 قله که بیش از 4000 متر ارتفاع دارند مشهور هستند.

پیست اسکی آلمان

آلمان مهد بعضی از بهترین اقامتگاه‌های اسکی در جهان است. اکثر این اقامتگاه‌ها در قسمت جنوبی کشور، در آلپ، قرار دارند. در اولین قدم بلیت پروازتان به آلمان را تهیه کنید تا از مراکز دیدنی اسکی که به شما ارائه می‌دهند لذت ببرید.

 

پیست اسکی اسلو

اسلو پایتخت نروژ است و از دهه‌ی 1930 یکی از پربازدیدترین مراکز اسکی در اروپا به شمار می‌آید. اسلو وینترپارک از مرکز شهر، با مترو، 20 دقیقه فاصله دارد.

 

پیست اسکی مسکو

مسکو و مناطق اطرافش مراکز اسکی درجه یک زیادی دارد. فصل اسکی در نوامبر شروع می‌شود و در مارس خاتمه می‌یابد. بلیتتان به مسکو را رزرو کنید تا از دوره‌های اسکی جالبش لذت ببرید.

 

پیست اسکی میلان

موقعیت میلان به گونه‌ای است که دسترسی به شماری از بهترین مراکز اسکی جهان را آسان می‌کند. رزرو بلیتتان به میلان اولین قدم برای کشف این مراکز اسکی جالب، مانند سستریره، کورمایر، و سنت موریتز، است.

اگر قصد سفر با لوازمتان را دارید، ممکن است مجبور شوید هزینه اضافی پرداخت کنید. می‌توانید اینجا کلیک کنید تا جدول هزینه خدمات اضافی را ببینید.

شناسه: 278